Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
AK İcraatlar

AK İcraatlar

Birlikte başardık!

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
12-04-2017 00:00:00

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Türkiye’nin ve Milletimizin Güvencesi Olacak

Espiye ve Eynesil’de esnaf ve vatandaşları bir bir ziyaret eden Milletvekili Öztürk, akabinde merkez Aksu Mahallesinde düzenlenen mahalle toplantısında yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni anlattı. Espiye ilçesi ziyareti çerçevesinde şehit Sezgin Burak Cantürk'ü şehadetinin birinci yılında kabri başında ailesiyle birlikte dualarla anan Öztük, bu vesileyle bütün şehitlerimizin ruhu şad olsun diye konuştu.

Hemşehrilerimizin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine destekleri bizleri fazlasıyla memnun etti diye konuşan Milletvekili Öztürk,’’Hemşehrilerimiz anayasa değişikliği için güçlü şekilde EVET diyor. Hepsine şükranlarımı sunuyorum.’’dedi.

Yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte siyasete dışarıdan müdahale anlayışının geride kalacağına vurgu yapan Öztürk;’’ Yeni sistemle birlikte Türkiye lider ve öncü ülke olmaya devam ediyor. Uluslararası ve bölgesel sorunların çözümünde daha çok söz ve hak sahibi oluyor. Hükümet ve Meclis uyumlu çalışıyor, Hükümet ile Meclis arasında yeni bir uzlaşma kültürü ortaya çıkıyor. Kazanımlar korunuyor, demokratik reformlar hız kazanıyor. Kısa dönemli hükümetler, koalisyonlar son buluyor. Hükümet krizleri, milletvekili pazarlıkları tarihe karışıyor. Siyasete dışarıdan müdahale anlayışı geride kalıyor. Cumhurbaşkanına, yardımcılarına ve bakanlara cezai sorumluluk geliyor. Meclisin denetleyici yetkileri güçleniyor. Milletvekilleri Meclis araştırması, Meclis Soruşturması, Genel Görüşme ve yazılı soruyla hükümet üyelerini denetliyor. Bağımsız ve tarafsız yargı geliyor. Kuvvetler ayrılığı ilkesi derinlik kazanıyor. Askeri yargı kaldırılıyor, asker-sivil ayrımı bitiyor. Hâkimler ve Savcılar Kurulu üyelerinin seçiminde Meclis iradesi ağırlık kazanıyor.’’diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Türkiye’nin ve Milletimizin Güvencesi Olacak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’nin ve milletin güvencesi olacağına vurgu yapan Öztürk;’’ Parlamenter sistemde her zaman terör örgütüne sempati duyan siyasi partiler, aşırı uç radikal görüşlü partiler, toplum değerleri ile kavga eden partiler vb. siyasi hareketler tek başına hükümetlerin çıkmadığı dönemlerde koalisyon ortağı olabilirler. Nitekim 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra AK Parti tek başına hükümet kuracak milletvekili sayısını elde edemeyince, eğer MHP kabul etseydi CHP ile HDP bir hükümet kuracak belki de bugün hapiste olan HDP’li milletvekilleri bakan olabilecekti. Ama Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içerisinde hükümeti kuracak Cumhurbaşkanı ancak halkın %50 oyuyla seçilebilecek. Bu da her zaman istikrarı getirecektir. Halkın ortak aklı hiçbir zaman aşırı, radikal, toplum değerleriyle kavga eden siyasi hareketleri iktidara getirmeyecektir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Türkiye’nin, milletimizin güvencesi olacaktır.’’dedi.

Yeni Sistem Ciddiyet, Uzlaşma ve Uyum Getiriyor

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin tam manasıyla devlet adamlığı, ciddiyet, uzlaşma ve uyum getirdiğini ifade eden Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:’’ Yeni sistemde Cumhurbaşkanı da Meclis de seçimleri birlikte yenileme kararı alabiliyor. İster Cumhurbaşkanı versin bu kararı, ister Meclis, iki seçim birlikte yenileniyor. Cumhurbaşkanı bu kararı verdikten sonra görevine devam etmiyor. Ne oluyor? Yeniden aday olup milletin yüzde 50+1 oyunu almaya çalışıyor. Üstelik Cumhurbaşkanı 1. döneminde seçimleri yenileme kararı alırsa, kendi görev süresini de kısaltmış oluyor. Cumhurbaşkanı 2. döneminde bu kararı alırsa, yeniden aday olamayacağı için görevine tümden veda ediyor. Bu yeni düzenleme tam manasıyla devlet adamlığı getiriyor, ciddiyet getiriyor, uzlaşma ve uyum getiriyor. İkide bir milletin önüne erken seçim sandığı koymayın diyor. Mesele çıktıysa aranızda çözün diyor. Boşa demiyoruz yeni sistemle erken seçimler tarih oluyor diye.’’

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.